اکثر گازهای مورد استفاده در صنعت حاوی مقداری رطوبت (بخار آب) بوده و همین امر می تواند موجب بروز مشکلات عدیده در سیستم تراکم و یا بهره برداری از گازهای صنعتی گردد. به عنوان مثال هوا همواره حاوی مقداری رطوبت بوده که حضور آن در سیستم هوای فشرده باعث یخ زدگی،زنگ زدن،تاثیر نامطلوب بر روی سیستم روانکاری، خوردگی و … می گردد.

اگر میزان رطوبت در کاز در حدی باشد که هرگونه اضافه کردن بخار آب بدان باعث میعان بهار آب گردد، اصطلاحا گاز را اشباع می نامند. مقدار رطوبت موجود در واحد حجم هر گاز در شرایط اشباع فقط به درجه حرارت بستگی داشته و مستقل از فشار گاز می باشد. اگر میزان رطوبت موجود در گاز از مقدار آن در شرایط اشباع کمتر باشد گاز را مرطوب می نامند. مقدار رطوبت موجود در گاز در شرایط مرطوب عموما به صورت نسبی تعریف می شود. بنابراین نسبت جرم بخار آب در گاز به جرم بخار آب در شرایط اشباع را رطوبت نسبی (R.H) می نامند.

یکی از پارامترهای نشان دهنده میزان رطوبت در گازها، نقطه شبنم( Dew Point ) می باشد، اگر گازی مرطوب بدون تماس مستقیم با آب، خنک شود رطوبت ویژه آن ثابت مانده ولی رطوبت نسبی آن افزایش می یابد. حال اگر فرآیند سرد کردن آنقدر اقزایش یابد، تا رطوبت گاز به حد اشباع برسد، دمای قرائت شده را نقطه شبنم (Dew Point) می نامند.

 

 

کمپرسوری که در هر ثانیه 200 لیتر هوا انتقال می دهد، اگر در هوایی با 20 درحه سانتی گراد کار کند،به اندازه روزانه 240 لیتر آب تولبد می نماید. برای جلوگیری از مشکلاتی که به علت رسوبات در لوله و تجهیزات مرتبط روی می دهد، باید هوای فشرده شده خشک شود. با توجه به تصویر بالا این عمل در یک خنک کننده و تجهیزات خشک کن صورت می پذیرد.رابطه بین نقطه شبنم و هوای خشک شده در شکل زیر را مشاهده می شود

 

 

هرچند که خنک کاری گاز در خنک کن های بین مرحله ای و نهایی موجب جداسازی مقدار قابل توجهی از رطوبت موجود در گاز می گردد ولی با این وجود در بسیاری از موارد رطوبت باقی مانده در گاز برای ادامه شرایط بهره برداری قابل تخمل نبوده و به همین خاطر لازم است تا با روش مناسب میزان رطوبت موحود در گاز مورد استفاده به میزان قابل قبول کاهش داده شود.

برای کاهش رطوبت موجود در گازها برحسب شرایط مورد انتظار از روش های مختلفی استفاده می شود که عمده ترین آنها عبارتند از :

1- تراکم اضافی (Over-Compression)

2- خنک کردن (Cooling)

3- سرد کردن با سیستم های تبریدی (Refrigeration Drying)

4- جذب فیزیکی (Adsorption)

5- جذب شیمیایی (Absorption)

مطلب مورد نظر خود را جستجو کنید.

درباره ما

گروه انرپک که توسط جمعی از متخصصان برجسته صنایع هوای فشرده و صنایع وابسته با بیش از 20 سال سابقه فعالیت در شرکت‌های پیشرو و معتبر در زمینه‌های مزبور به خصوص اطلس کوپکو شکل گرفته است، از سال 1391 علی‌رغم مشکلات بوجود آمده در زمان تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، در خصوص واردات دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های جدید در حوزه هوای فشرده فعال بوده است.

خدمات مهندسی و پکیجینگ، فروش تجهیزات و ماشین‌آلات و خدمات پس از فروش از جمله فعالیت‌های شرکت به حساب می‌آیند. امروزه خدمات انرپک سهم مهمی را در اجرای طرح‌های توسعه ایران عزیز از قبیل طرح‌های معدنی، ساختمانی، کارخانجات و صنایع نفت و گاز بعهده دارند. خدمات، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات این شرکت علاوه بر صنایع فوق که بخش عمده مشتریان را تشکیل می دهند، در صنایع دیگر از قبیل صنایع خودروسازی، غذائی، نساجی و داروئی نیز استفاده می‌شود.

 

اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر

قیمت کمپرسور اطلس کوپکو

تمام حقوق مادی و معنوی این تارنما مربوط به شرکت انرپک است.

کمپرسور دست دوم ، فروش کمپرسور دست دوم